Czy podwójne szyby są warte pieniędzy? Odpowiedź brzmi TAK, ale TYLKO, jeśli jest poprawnie zainstalowana bez zimnego mostu (mostka termicznego). Okno lub drzwi są zasadniczo otworem w ścianie i odpowiadają za większość niepożądanych strat lub zysków ciepła.
Okna są niezbędne dla domu, komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców, ponieważ wpuszczają do budynku naturalne światło i świeże powietrze i umożliwiają oglądanie. Odpowiednia konstrukcja okna, rozmiar, lokalizacja i obróbka przeszklenia w połączeniu z osłonami i osłonami wewnętrznymi mogą znacznie zmniejszyć energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia. Maksymalny dostęp słoneczny dla okien skierowanych na północ może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimowe do 25%. Cieniowanie zewnętrzne może blokować do 80% letniego zysku ciepła przez okna. Podwójne szyby i wewnętrzne pokrycia mogą zmniejszyć straty ciepła w zimie do 40%.
Szkło jest potencjalnym słabym punktem budynku pod względem efektywności energetycznej. Pojedyncze oszklone okno może zyskać lub stracić do dziesięciu razy więcej ciepła niż izolowana ściana. Główny zysk ciepła przez okna wynika z promieniowania cieplnego. Okna otrzymują bezpośrednie promieniowanie słoneczne, gdy słońce uderza w szkło, ale także promieniowanie rozproszone odbite od nieba i ziemi. Między 30 a 40% całkowitego promieniowania do okien północnych jest rozproszone, w zależności od warunków pogodowych. Promieniowanie słoneczne przechodzi przez szkło do wnętrza domu. To promieniujące ciepło jest pochłaniane przez masę termiczną, elementy budynku i meble, które po ogrzaniu ponownie emitują ciepło do powietrza w pomieszczeniu. To wypromieniowane ciepło jest uwięzione wewnątrz, co powoduje konwekcyjne gromadzenie się ciepła w pomieszczeniu. Proces ten nazywany jest „efektem szklarniowym”. Aby utrudnić bezpośrednie promienie słoneczne przedostające się do budynku latem, szkło musi być odpowiednio zacienione. Z drugiej strony ważne jest również, aby zapewnić domowi cenne zimowe słońce, ponieważ zyski ciepła w zimie mogą zmniejszyć wymagania dotyczące ogrzewania mechanicznego.

Polecamy portal http://twoje-okna.com/

http://twoje-okna.com/swietokrzyskie

http://twoje-okna.com/warminsko-mazurskie

http://twoje-okna.com/zachodniopomorskie

http://twoje-okna.com/podlaskie