Okna otwierane mogą być wyposażone w złożone systemy zawiasów, które umożliwiają na zatrzymanie okna po jednej stronie, podczas gdy ciężar po drugiej stronie może zostać odłączona.

Cegła jest materiałem budowlanym wykorzystywanym do budowy ścian, chodników oraz pozostałych elementów w konstrukcji murowanej. Tradycyjnie określenie „cegła” odnosi się do jednostki złożonej z gliny, lecz aktualnie jest stosowany do oznaczania prostokątnych jednostek wykonanych z ziemi zawierającej glinę, piasek jak również wapno tudzież materiałów betonowych. Cegły można łączyć ze sobą za sprawą zaprawy, klejów lub blokując je. Cegły są wytwarzane w wielu klasach, typach, materiałach i rozmiarach, które różnią się w zależności od regionu i okresu, i są wytwarzane w ilościach hurtowych. Dwie podstawowe kategorie cegieł to cegły wypalone i niewypalone.

Blok jest terminem odnoszącym się do prostokątnej jednostki budowlanej zbudowanej z podobnych materiałów, ale przeważnie jest większy niż cegła. Lekkie cegły (zwane również lekkimi blokami) są wykonane z kruszywa z ekspandowanej gliny.

Wypalone cegły są jednym z najwytrzymalszych i najsilniejszych surowców budowlanych, czasem nazywanych sztucznym kamieniem, i są używane od około 4000 rpne Cegły suszone na powietrzu, znane także jako cegły mułowe, mają historię dłuższą niż cegły wypalane i mają dodatkowy składnik spoiwa mechanicznego, takiego jak słoma.

Montowanie stolarki okiennej w budynku z cegieł. Jak wykonać to właściwie? Zobacz.

Cegły układa się w warstwy a także liczne wzory zwane wiązaniami, zwanymi sumarycznie cegłami, oraz można je układać w różnego typu zaprawie, aby spajać cegły razem, tworząc wytrzymałą strukturę.

Najwcześniejszymi cegłami były suszone cegły, co oznacza, że uformowano je z gliniastej ziemi tudzież błota następnie suszono (przeważnie na słońcu), dopóki nie były dostatecznie mocne do zastosowania. Najstarsze znane cegły, domyślnie wykonane z ukształtowanego mułu jak również datowane przed 7500 rpne, odkryto w Tell Aswad, w obszarze górnego Tygrysu a także w południowo-wschodniej Anatolii, niedaleko Diyarbakiru. Mieszkańcy Mehrgarh z Azji Południowej również budowali oraz mieszkali w suszonych powietrzem domach z cegły mułowej w latach 7000–3300 pne Inne nowsze ustalenia, datowane na lata 7 000–6 395 pne, pochodzą z Jerycha, Katalonii Hüyük, starożytnej egipskiej fortecy Buhen i starożytnych miast doliny Indusu Mohenjo-daro, Harappa [5] i Mehrgarh [6]. Cegła ceramiczna lub wypalana była używana już w 3000 rpne we wczesnych miastach Doliny Indusu, takich jak Kalibangan. [7]

Porównaj ceny okien – http://twoje-okna.com/